První nevidomý uchazeč o zkoušku ECDL zpřístupněnou pro zrakově postižené otestován

16. února 2012

(Tisková zpráva Eye-T.cz)

HRADEC KRÁLOVÉ - Ve čtvrtek 9. února absolvoval pod záštitou České společnosti pro kybernetiku a informatiku tuto zpřístupněnou zkoušku ECDL první nevidomý uchazeč. Testování vedli ECDL testeři z občanského sdružení Eye-T.cz, které jako jediné v ČR dlouhodobě pracuje na zpřístupnění testových otázek pro uchazeče z řad nejširší zrakově postižené veřejnosti.

Oním uchazečem o zkoušku ECDL byl nevidomý Ing. Karel Hrubeš, který pracuje jako lektor v královéhradeckém TyfloCentru. Na otázku, co jej přimělo absolvovat zkoušku ECDL zpřístupněnou pro osoby s těžkým zrakovým postižením, odpověděl: "Já jsem dělal testy ECDL už před více než pěti lety, ale tehdy nebyly přístupné pro nás nevidomé, a tak jsem neměl šanci udělat si všech sedm modulů jako běžní vidící uchazeči. Proto jsem přivítal možnost Eye-T.cz, které mě oslovilo s nabídkou absolvovat testy na zpřístupněných sadách otázek."

Aby člověk mohl získat mezinárodně platný a uznávaný Certifikát ECDL Core, který objektivně a jednoznačně dokládá, že je jeho držitel tzv. počítačově gramotný, musí úspěšně složit všech 7 okruhů otázek (modulů). Pan Hrubeš už má za sebou 4, a to teorii ICT, správu souborů a složek, Word a Internet a elektronickou komunikaci. Je však pevně rozhodnut zdolat i zbývající 3 - Excel, Access a PowerPoint. V rámci přípravy využije možnosti zaškolení, které Eye-T.cz ke všem 7 modulům nabízí.

"Nevidomý člověk ovládá svůj počítač výhradně pomocí klávesnice, a proto dříve nemohl samostatně zvládnout testové úkoly, které vyžadují použití myši," říká předseda Eye-T.cz, Marek Sikora, který je sám prakticky nevidomý, zkoušky ECDL absolvoval na úrovni testera a patří k největším propagátorům ECDL pro zrakově postižené u nás. "Mezinárodní koncept ECDL však přirozeně neumožňuje, aby se takříkajíc 'nevyhovující' úkoly jen tak nahrazovaly podle libosti. A v tom právě tkví ono kouzlo zpřístupnění, k němuž naši členové došli svou mravenčí prací, notnou dávkou znalostí a invence."

Proč by měl člověk vlastně chtít získat Certifikát ECDL? Na tuto otázku má pan Sikora příměr: "Představte si, že potřebujete najmout třeba svářeče. Přihlásí se vám tři zájemci, kteří budou tvrdit, že svářejí už léta, že je to jejich hobby, tráví u něj spoustu času, posvářeli už kdeco atd. Jenom jeden z nich však má certifikát potvrzující, že úspěšně absolvoval svářečské zkoušky. Komu z nich byste nejspíš dali přednost, aniž byste museli zbytečně investovat prostředky a čas do ověřování jejich znalostí?"

Závěrem ještě jedna otázka na pana Hrubeše. Opravdu jste všechny úkoly zvládl bez použití myši? "Ano, vše je proveditelné pouze z klávesnice. Věřím, a informace z Eye-T.czv tom jen utvrzují, že i zbývající tři moduly, které chci absolvovat, proběhnou na stejném základě."


Více na téma ECDL a zrakově postižení viz sekce Vzdělávání/ECDL.

MENU

Vyhledávání