Příbalové informace přečtou už i nevidomí

9. 1. 2011 - PRAHA

Od 1. ledna tohoto roku mají společnosti, které dodávají na náš trh léčivé přípravky, podle zákona o léčivech povinnost zpřístupnit obsah příbalových informací těchto produktů ve formátu pro nevidomé a slabozraké. Občanské sdružení Eye-T.cz za tímto účelem provozuje na adrese www.pribaloveinfo.cz webový portál, na němž jsou zrakově postiženým k dispozici příbalové informace spolupracujících farmaceutických firem v slepecky čitelném formátu.

"Na našem portále si můžete konkrétní lék jednoduše vyhledat a poté zobrazit v několika velikostech písma, a to i inverzně, tedy jako negativ filmu do fotoaparátu," říká Petr Oberreiter, nevidomý programátor a otec celého portálu, a dodává: "Pro nevidomé je text příbalové informace upraven tak, aby si jej mohli bezproblémově přečíst pomocí svých speciálních digitálních pomůcek."

Počet léčivých přípravků na portále je průběžně doplňován. Eye-T.cz navíc nabízí, že pokud zrakově postižený hledaný lék nenajde, stačí jim zaslat jeho přesný název a oni se už na danou farmaceutickou firmu obrátí.

"Samozřejmě, že myslíme i na ty zrakově postižené, kteří s počítačem takzvaně 'nekamarádí'," říká Marek Sikora, předseda Eye-T.cz. "Na vyžádání jim konkrétní příbalový leták zašleme ve zvětšeném černotisku nebo v audioformátu na CD nosiči, příp. na magnetofonové kazetě, což ocení zejména ti dříve narození. A to vše zdarma."

Když se člověk porozhlédne po internetu, zjistí, že příbalových letáků je na něm docela dost. Není tím tak zákon o léčivech naplněn? "Ano, máte pravdu," potvrzuje Marek Sikora a dodává: "Příbalový leták najdete na internetu k téměř jakémukoliv léku. Některé farmaceutické firmy tak po svém řeší znění zákona o léčivech, kdy na svých stránkách poskytují příbalové informace vlastních produktů. Ale ruku na srdce – těch opravdu 'slepecky přívětivých' a čitelných letáků je na internetu jako šafránu. A to už vůbec nemluvím o těch zrakově postižených, kteří s počítačem nepracují..."

Zdroj: Tisková zpráva Eye-T.cz

MENU

Vyhledávání